Gerçekten bu Kur'an en doğru olan yola götürür ve iyi işler yapan mü'minler için büyük bir mükâfat olduğunu ve ahirete inanmayanlar için elem dolu bir azap hazırladığımızı müjdeler. (İsrâ 9-10)

Erzurum'da yaşayan ilginç halk inanışları

Erzurum'da yaşayan ilginç halk inanışlarıYapılan araştırmaya göre Erzurum'da vatandaşlar arasında kökeni çok eskiye dayanan ilginç inanışların halen daha geçerliliğini sürdürdüğü ortaya çıktı.

Araştırmayı yapan Atatürk Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sezen, halen sol kulağı çınladığında zengin olacağına, sağ avuç içi kaşındığında, para geleceğine, yolculukta mide bulunmasını önlemek için benzin içilmesi gerektiğine inanan insanların bulunduğunu belirtti.

Uzun yolculuklarda otobüs tutması olarak nitelendirilen mide bulantısı için benzin içmek gibi tehlikeli inanışların bulunurken, halen daha yeni doğan çocuğu kokmaması için tuza yatırılıyor, sağlıklı olması için toprağa sarılıyor, parlak olması için de gözüne limon sıkılıyor. Bu inanışların bir çoğu komik olmasına rağmen halk arasında varlığını halen daha devam ediyor.

Ölünün evden çıkarılmadan önce üzerinden kedi atlaması durumunda hortlayacağına inanılan Erzurum'da, mezarlıkta sigara içilmemesi, çakal uluyunca yere tükürülmesi gerektiği, damadın, gerdeğe girmeden önce yanlışlıkla kediye basması durumunda başarısız olacağına, yoğrulan hamurun kabından dışarıya sıçraması halinde misafir geleceğine, parmakların çatırdamasının ise kişinin sağlıklı olduğunu gösterdiğine de inanılıyor.

Diğer ilginç bir inanış ise, burnu kaşınan kişinin dayak yiyecek olması. Gerçekle ilgisi olmayan inanışlara göre sol kulağın çınlaması zenginliği, sağ kulağın çınlaması ise sağlığı gösterirken, gözün seğirmesi olumsuzluğu, sağ avucun kaşınması para geleceğini, sol avucun kaşınması ise para çıkacağına işaret ediyor.

Ayrıca kişinin, kesilen saçının üzerine basması durumunda baş ağrısı çekeceğine, hamile kadının neye bakarsa doğacak çocuğunun, baktığı şeye benzeyeceği de bu inanışlar arasında yer alıyor.

HALK ARASINDA YAYGIN OLAN BENZER İNANIŞLARDAN BAZILARI İSE ŞÖYLE:

- Ayak kaşınınca yolculuk var demektir
- Gün dönümünde tarım işleriyle uğraşılmaz, düğün dernek yapılmaz
- Ay hilal halindeyken iki ucu aşağı olursa o ay yağmurlu, yukarı doğru olursa kurak olur
- Arife günü yakını ölen kişi dikiş dikmez
- Akşam soğan yenen yere melekler gelmez
- Ekmek kırıntılarını yere atmak, ayakla çiğnemek evin bereketini götürür
- Bıçakla ekmek kesilmez, evin bereketi kaçar
- Kapı eşiğinde oturan kişi bekar kalır
- Gökkuşağının altından erkek geçerse kız, kız geçerse erkek olur
- Salı günü düğün yapılmaz
- Cuma günü örgü örülmez, kısmet kaybolur
- Tarlaya ilk tohum, çarşamba günü atılmaz
- Cuma günü ekin ekilmez, bir işe başlanmaz
- Cumartesi günü çamaşır yıkanmaz
- Pazartesi başlanan işler yavaş ilerler
- Bir erkek, iki kızın arasından geçerse köse olur
- Yarım çay içen kadın dul kalır
- Ava giden kişiye ''Nereye gidiyorsun?'' diye sorulmaz. Sorulduğu takdirde kişi avlanamaz

(Sabah)
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler