Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz. (Hucurat 6)

Bir ders saati süresi kaç dakika

Bir ders saati süresi kaç dakikaBilenleriniz bilir ama bilmeyenler için tekrar etmekte fayda var. Yönetmeliklere göre bir ders saati süresi ilköğretim kurumlarında 40, ortaöğretim kurumlarında ise 45 dakikadır. Amacımız burada 40 dakika ile 45 dakika arasındaki adaletsizliğe dikkat çekmek değil elbette. Bu konu zaten internet forumlarında yeterince tartışılmış durumda. Biz bunun yerine, resmi olarak 40 ve 45 dakika olarak belirlenen bir ders saati süresinin acaba gerçekte de böyle olup olmadığına bakacağız. En başından söyleyelim, kimseyi kırma niyetimiz yoktur, sadece bu konuda bir özeleştiri yapalım istedik.

(Aşağıda yazılanlar ismini vermek istemeyen bir öğretmen tarafından yazılmıştır.)

Sayın yönetici, resmiyette 40 ve 45 dakika olarak görülen bir ders saati süresi, biz öğretmenlere danışılmadan ve bu konudaki görüşlerimiz alınmadan belirlenmiş bir süredir. Tamam, bu ders süreleri alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından dünyadaki benzer örneklerine bakılarak belirlenmiş olabilir. Fakat bu sürelerin uygulayıcısı olan bizler, bu konuda yanlış yapıldığına(!) ve belirlenen sürelerin fazla olduğuna(!) inanıyoruz. Bu nedenle elimizden geldiği kadar bu süreleri kısaltmaya(!) çalışıyoruz.

Fakat şöyle bir sıkıntımız var. Resmi olarak yönetmeliklerle belirlenmiş bu sürelerin aleni olarak kısaltılmasının yönetmeliklere aykırılıktan hukuki sıkıntı doğuracağı hepimizin malumu. Böylesi bir sıkıntı yaşamamak için kendimizce çözüm yolları bulmaya çalıştık ve bulduk da.

Bulduğumuz çözüm yollarından bazıları şöyle;

- Okula zamanında gelmemek.

- Okula zamanında gelinse dahi derse zamanında girmemek. (Fakat göreve yeni başlamış çaylaklar ile ihtimalen yaşayamadığı gerçek aşkın yerine görev aşkını koyanlar bu konuda istisna teşkil ediyorlar. Elbet onlar da birgün öğrenecekler sürüden ayrılanın kurtlar tarafından kapılacağını.)

- 'Sohbete daldım', 'henüz çayımı içemedim', 'çok yoruldum' gibi bahanelerle teneffüs sürelerini uzatıp, ders sürelerini kısaltmak.

Amacımız, böylesi masumca bahanelerle kesinlikle fazla olduğuna inandığımız ders saati sürelerini yönetmeliklerle ters düşmeden kısaltarak eğitim öğretime katkıda bulunmaktır. Fakat diğer pek çok konuda olduğu gibi bu konuda tam bir mutabakat sağladığımız söylenemez. Bazı okullarımızda bir ders saati süresi 30-35 dakikaya(!) kadar indirilebilmişken, bazı okullarımızda ise bu süre (belki inanmayacaksınız ama) 25 dakikaya(!) kadar indirilebilmiştir.

Yalnız, bizlerin eğitimde kaliteyi artırma(!) adına yaptığımız bu iyi niyetli(!) çabalarımızın, çoğu idareci tarafından yanlış anlaşıldığının farkındayız. Onlar zannediyorlar ki, bizler sorumluluklarımızın farkında değiliz. Elbette mesaiye geç kalmanın, ders sürelerini kısaltmanın (ya da onların tabiri ile zamandan çalmanın) sorumsuzluk olduğunun(!) farkındayız ama dediğim gibi amacımız öğrencilerimizin ders saati sürelerinin uzunluğu nedeniyle yaşadıkları motive eksikliklerini(!) en aza indirmek ve böylece onların öğrenme sürecine daha fazla katılmalarını(!) sağlamaktır. Bu nedenle idareci arkadaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Lütfen gördüğünüz herşeyi olduğu gibi yorumlayarak yanlış yargılarda bulunmayınız. Sonra bu yanlış yargılarınızın hesabını zor verirsiniz. Bizden demesi...

(İmza: İsimsiz bir öğretmen)
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Doğrulama Kodu


Benzer Haberler